Katalog

ifm electronic GmbH

ifm electronic GmbH

  • ISO 9001 : 2015
  • ISO 14001:2015
  • EMAS :2020
  • ISO/IEC 27001

ifm electronic GmbH

  • ISO 9001 : 2015
  • ISO 14001:2015
  • EMAS :2020

14.02.2024 11:02

ifm electronic GmbH: IO-Link dla czytników wielokodowych i systemów przetwarzania obrazu

Wizja z IO-Link? To możliwe!

IO-Link to przyszłość transmisji danych z czujników. Technologia ta jest już standardem w czujnikach ciśnienia, temperatury, poziomu itp. W przetwarzaniu obrazu sytuacja wygląda jednak inaczej: Wielu użytkowników ma zastrzeżenia, że IO-Link osiąga swoje granice ze względu na duże ilości danych i niskie szybkości transmisji danych. Wielokodowy czytnik O2I firmy ifm pokazuje, że IO-Link ma przyszłość w przetwarzaniu obrazu.

Nie bez powodu system komunikacji IO-Link święci triumfy w przemyśle. Technologia ta łączy w sobie prostotę z niezawodnością. Struktura jest również stosunkowo łatwa do wyjaśnienia. System zawiera różne czujniki i siłowniki, które są podłączone jako tak zwane urządzenia IO-Link do urządzenia nadrzędnego za pośrednictwem technologii, która z kolei stanowi interfejs do sterownika wyższego poziomu. Dzięki temu jest on niezależny od sterownika i magistrali Fieldbus. Znormalizowany IO-Link upraszcza zarówno instalację, jak i konserwację. Jeśli czujnik temperatury ulegnie awarii, na przykład w przemyśle spożywczym, można go szybko wymienić i przenieść parametry do nowego czujnika; plug & play nie jest już zatem wizją przyszłości. IO-Link dostarcza dokładne wartości pomiarowe do sterownika bez zakłóceń i umożliwia przejrzysty zdalny dostęp do parametrów czujnika. Oprócz wartości procesowych, z czujnika można również pobierać i przetwarzać informacje wtórne. Rezultatem jest ścieżka Y, która przesyła wartość procesu do sterownika, jednocześnie wysyłając specyficzne dla czujnika dane diagnostyczne i wartości pamięci do sterownika IoT za pośrednictwem urządzenia nadrzędnego. Monitorowanie stanu i konserwacja zapobiegawcza są również ułatwione dzięki systemowi komunikacji. Jednak IO-Link nadal ma problem, który utrudnia jego wykorzystanie w niektórych obszarach zastosowań. Protokół oferuje trzy różne prędkości: 4,8, 38,4 i 230,4 kBaud. Jest to całkowicie wystarczające do transmisji konwencjonalnych danych z czujników, ale nie do transmisji danych procesowych, które mogą być generowane przez przetwarzanie obrazu. Niemniej jednak trend w kierunku IO-Link nie kończy się na systemach wizyjnych. Dzięki czytnikowi multikodów O2I, ifm pokazuje, jak IO-Link może być już wykorzystywany w przetwarzaniu obrazu.

Czytnik multicodedla kodów i tekstów
Czytnik multicode umożliwia analizę różnych kodów 1D/2D i tekstów na jednym obrazie. Jest to istotne na różnych etapach procesu produkcyjnego, a logistyka w szczególności korzysta z tej technologii. O2I sprawdza jakość kodów i informacji tekstowych lub zapewnia śledzenie produktu w całym procesie produkcyjnym. Czytnik jest również przystosowany do użytku w środowiskach produkcyjnych, które często są ciemne lub zacienione. Zintegrowane oświetlenie RGBW można regulować tak, aby czytnik niezawodnie wykrywał nawet trudne kombinacje kolorów między kodem, tekstem i tłem.

O21 korzysta z IO-Link na kilka sposobów. Wykorzystuje standard COM3 do transmisji danych z prędkością 230,4kbaud. Dla lepszego transferu, dane większe niż 32 bajty są automatycznie dzielone na kilka bloków i w ten sposób szybko przesyłane do sterownika. Bloki danych są rozdzielane automatycznie, a czas podtrzymania można ustawić indywidualnie. Ma to tę zaletę, że w systemie sterowania nie są wymagane żadne specjalne bloki funkcyjne. Oprócz transmisji, IO-Link ułatwia również obsługę czytnika wielokodowego. Użytkownicy mogą zainstalować czujnik bezpośrednio w istniejącej infrastrukturze systemu. Czytnik jest ustawiany za pomocą przycisku uczenia i jest gotowy do pracy w ciągu kilku sekund. Jest on dopasowywany do kodu, a następnie automatycznie wykonuje ogniskowanie, rozpoznawanie typu kodu i regulację ekspozycji. Jeśli nadal potrzebujesz przetwarzać bardziej złożone zadania, możesz w dowolnym momencie skorzystać z interfejsu Ethernet. Podstawowa konfiguracja jest możliwa za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfony, która może być również używana do ustawiania wyzwalaczy lub adresu IP. Następnie smartfon generuje kod matrycy danych, który jest przechowywany w polu widzenia O2I. Czujnik automatycznie przyjmuje konfigurację zapisaną w kodzie.

Konfiguracja za pomocą kreatora
Konfiguracja za pomocą aplikacji na smartfona nie jest jedynym sposobem konfiguracji czytnika multicode. Dzięki oprogramowaniu ifm Vision Assistant firma oferuje narzędzie dla profesjonalnych użytkowników w branży, za pomocą którego czujnik można skonfigurować w jeszcze szerszym zakresie. korzystając z różnych funkcji logicznych, programują oni kontrolę sekwencji w czujniku, eliminując potrzebę stosowania zewnętrznej jednostki ewaluacyjnej. O2I rozpoznaje również niezależnie kilka różnych kodów na jednym obrazie. kody można łatwo przypisać za pomocą Vision Assistant. Obraz na żywo i wizualizacja ustawień pozwalają użytkownikom zachować przegląd przez cały czas.

Wnioski
Wielokodowy czytnik O2I firmy ifm jest dowodem na to, że przetwarzanie obrazu i zalety IO-Link w żadnym wypadku nie wykluczają się wzajemnie, jeśli chodzi o pobieranie i przesyłanie wyników. Firma ifm jest przekonana, że nawet przy ograniczonej szybkości transmisji danych w porównaniu z Ethernetem i magistralą fieldbus, aplikacje mogą być realizowane prosto, szybko i niezawodnie - nawet w aplikacjach z czujnikami wizyjnymi.

Więcej aktualności

Essen, grudzień 2023 r. - Nagroda German Design Award po raz kolejny trafiła do ifm. Po tym, jak jury ostatnio uhonorowało trzy produkty firmy prestiżową nagrodą w 2021 r., w 2024 r. przyzna nagrodę za narzędzie do monitorowania stanu moneo RTM. Jest to pierwsza nagroda za wzornictwo dla oprogramowania firmy ifm.
Uroczyste otwarcie nowego biura ifm electronic w İstanbulu odbyło się w obecności kilkunastu gości i pracowników w dniu 2022 września.
  • Precyzyjny pomiar przepływu wody ultraczystej i wody
  • Solidna, bezelementowa rura...
Wykrywanie i kontrola obiektów w jednym urządzeniu
firma ifm ma trzy powody do świętowania podczas tegorocznej edycji German Design Awards. Czujnik poziomu LI, krążek z wieloma osłonami oraz czujnik temperatury TCC otrzymały pożądane nagrody za wzornictwo.

ifm wybuduje nową siedzibę firmy w Essen
Ciągły wzrost firmy w ostatnich latach oraz prognoz...