Etykiety ACT (Accountability, Consistency, and Transparency) działają w podobny sposób jak
etykiety żywieniowe i oferują kompleksową ocenę aspektów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Dzięki temu laboratoria mogą łatwo ocenić przyjazność dla środowiska swoich dostawców.
Proces certyfikacji dokładnie ocenia procesy produkcyjne, zużycie energii i wody, kwestie związane z pakowaniem i utylizacją produktów. Eppendorf otrzymał już etykietę ACT dla ponad 150 produktów.
Teraz dodano trzy kolejne grupy produktów
- dozownik wielokrotny Multipette®1) M4,
- thermoMixer© C i
- niedawno wprowadzony na rynek Mastercycler® X40.
Produkty te dołączają do rosnącej gamy produktów laboratoryjnych Eppendorf, które zostały ocenione przez My Green Lab pod kątem ich przyjazności dla środowiska, w tym wirówek, biologicznych laboratoryjnych materiałów eksploatacyjnych, pipet i zamrażarek niskotemperaturowych.
Zaangażowanie firmy Eppendorf w zrównoważony rozwój jest widoczne w produkcji wszystkich tych urządzeń, które niedawno otrzymały znak ACT, a które są montowane w niemieckich fabrykach wykorzystujących w 100% energię odnawialną. Ponadto Eppendorf podjął szereg inicjatyw mających na celu zminimalizowanie zużycia energii i zmniejszenie ilości odpadów w tych zakładach produkcyjnych.
Dzięki rygorystycznej polityce ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa, w tym certyfikacji ISO 14001 i odpowiedzialnemu zarządzaniu chemikaliami, a także wykorzystaniu materiałów opakowaniowych pochodzących z recyklingu i nadających się do recyklingu, Eppendorf zapewnia wysokie standardy bezpieczeństwa i odpowiedzialności za środowisko. O etykiecie ACT Kryteria
etykiety ACT, znane również jako kryteria Environmental Impact Factor (EIF), zostały opracowane przy udziale ekspertów branżowych i zewnętrznych interesariuszy. Naukowcy, specjaliści ds. zrównoważonego rozwoju, eksperci ds. zaopatrzenia i producenci dostarczyli cennych informacji zwrotnych na temat kryteriów EIF, co zaowocowało najbardziej kompleksowym programem znakowania produktów dla produktów life science. Proces etykietowania ACT obejmuje weryfikację przez stronę trzecią zrównoważonego wpływu produktu, jego działania i wycofania z eksploatacji. Ukończenie tego procesu jest znaczącym osiągnięciem, które stanowi podstawę i ramy dla ciągłego doskonalenia dla producenta.