Katalog

Eppendorf SE

  • DIN EN ISO 9001
  • ISO 17025
  • ISO 13485
  • ISO 14001

Eppendorf SE

  • DIN EN ISO 9001
  • ISO 17025
  • ISO 13485

08.07.2024 01:07

Nagroda Eppendorf dla młodego Europejczyka

Investigators 2024 trafia do Clemensa Plaschki, Austria

Hamburg, 28 czerwca 2024 r.
W tym roku hamburska firma Eppendorf SE z siedzibą w Hamburgu po raz 29. przyznaje prestiżową nagrodę badawczą. Niezależne jury pod przewodnictwem prof. Laury Machesky z Cambridge w Wielkiej Brytanii wybrało dr Clemensa Plaschkę z IMP - Instytutu Patologii Molekularnej w Wiedniu w Austrii na zwycięzcę nagrody Eppendorf Award for Young European Investigators 2024.
Clemens Plaschka, urodzony w 1989 r., otrzyma nagrodę w wysokości 20 000 euro za swoje badania nad maszynami molekularnymi, które produkują i eksportują informacyjny RNA. Nagroda jest przyznawana w uznaniu jego przełomowych odkryć, które ujawniają mechanizmy produkcji i dojrzewania mRNA . W produkcję mRNA zaangażowanych jest kilka złożonych maszyn komórkowych, które przetwarzają i kontrolują dojrzewanie i ostateczny eksport mRNA z jądra do cytoplazmy.

"Strukturalne i mechanistyczne badania Plaschki dostarczyły fundamentalnego wglądu w to, jak komórki wyrażają geny, a jego praca ma wpływ na ludzkie choroby, w których mutacje występują w kluczowych mechanizmach przetwarzania mRNA", powiedziało jury.

Clemens Plaschka: "Cieszę się, że otrzymałem Nagrodę Eppendorf dla Młodych Europejskich Badaczy 2024. Ta nagroda jest szczególnym uznaniem dla naszego wysoce zmotywowanego zespołu badawczego, którego wysiłki sprawiły, że stało się to możliwe. Jestem również bardzo wdzięczna za doskonałe wsparcie ze strony IMP i Boehringer Ingelheim, ERC, naszych kolegów z wiedeńskiego BioCenter i spoza niego, a także mojej rodziny. Nagroda jest wyrazem uznania dla naszego wkładu w odkrywanie mechanizmów strukturalnych, dzięki którym powstaje ludzki mRNA. Wiele pytań pozostaje jednak bez odpowiedzi. W nadchodzących latach z niecierpliwością czekamy na dalsze zrozumienie procesów molekularnych, które regulują sposób tworzenia i niszczenia mRNA."
Oprócz zwycięzcy nagrody Eppendorf Award 2024, uhonorowano dwóch finalistów.
Irma Querques, adiunkt i kierownik grupy w Laboratoriach Maxa Perutza na Uniwersytecie Wiedeńskim, otrzymała nagrodę za pracę nad opracowaniem nowych strategii manipulacji genetycznych za pośrednictwem transpozonów i odkrycie strukturalnych podstaw transpozycji związanej z CRISPR. "Praca Querques nie tylko zapewnia nowy mechanistyczny wgląd w to, w jaki sposób te mobilne jednostki umożliwiają wstawianie specyficzne dla miejsca, ale także nowe programowalne strategie ukierunkowanej modyfikacji genetycznej" - stwierdzili sędziowie.
Phong Nguyen, PostDoc w Hubrecht Institute w Utrechcie, został uhonorowany za swoje badania nad molekularnymi i komórkowymi mechanizmami regeneracji serca. Odkrył on szczegółową sekwencję zdarzeń molekularnych, które kontrolują degradację i odbudowę elementów strukturalnych w mięśniu sercowym, umożliwiając komórkom proliferację i funkcjonalną integrację z uszkodzonym sercem. Jury zauważyło, że jego odkrycie zapewnia fundamentalny wgląd w biologię regeneracji tkanek i zapewnia nowe cele dla przyszłych podejść terapeutycznych do urazów serca.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się 27 czerwca 2024 r. w Centrum Zaawansowanego Szkolenia Europejskiego Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu.

Więcej informacji na temat warunków składania wniosków, kryteriów wyboru i poprzednich laureatów nagrody Eppendorf dla młodych europejskich badaczy można znaleźć na stronie www.eppendorf.com/award.

Nagroda Eppendorf Award for Young European Investigators, zainicjowana w 1995 r., przyznawana jest przez Eppendorf SE za wybitne prace badawcze w sektorze biomedycznym i
wspiera młodych naukowców w Europie w wieku do 35 lat. Nagroda Eppendorf jest przyznawana we współpracy z czasopismem naukowym Nature. o przyznaniu nagrody decyduje niezależne jury w składzie: Laura Machesky (University of Cambridge, Wielka Brytania), Sadaf Farooqi (Wellcome-MRC Institute of Metabolic Science, Cambridge, Wielka Brytania), Madeline Lancaster (MRC Laboratory of Molecular Biology, Cambridge, Wielka Brytania), Ben Lehner ((Wellcome Sanger Institute, Cambridge, Wielka Brytania; Center for Genomic Regulation PRBB, Barcelona,
Hiszpania), Stefan Raunser (Max Planck Institute of Molecular Physiology, Dortmund) i
Michael Sixt (Institute of Science and Technology Austria ISTA, Klosterneuburg, Austria).

Więcej aktualności

W laboratoriach nauk przyrodniczych, gdzie precyzja i czystość nie podlegają negocjacjom, zapotrz...

Niezależne jury, pod przewodnictwem prof. Laury Machesky, wybrało badania Clemensa nad maszynami...

Laboratoria polegają na wysokiej wydajności i niezawodności płytek, których używają w swoich wyso...

Dzięki Mastercycler® X40 Twoje codzienne czynności laboratoryjne będą nie tylko niezawodne i...

Takara Bio Inc (Takara Bio) i Eppendorf SE, dwie wiodące firmy w branży life science, mają przyjemność ogłosić współpracę w ramach strategicznej umowy o wspólnym marketingu.
promocje od 01 września 2023 r. do 31 grudnia 2023 r