Katalog

Supfina Grieshaber GmbH & Co. KG

Supfina Grieshaber GmbH & Co. KG

  • DIN EN ISO 9001:2015
  • DIN EN ISO 14001:2015

Supfina Grieshaber GmbH & Co. KG

  • DIN EN ISO 9001:2015
  • DIN EN ISO 14001:2015

12.02.2024 14:02

Autonomiczna produkcja - cała branża musi nadrobić zaległości

Branża łożysk tocznych pozostaje w tyle, jeśli chodzi o autonomiczną produkcję

Coraz mniej ludzi musi produkować coraz więcej. Jest to już długotrwały trend z przeszłości, który będzie kontynuowany w przyszłości. Stanie się to wręcz koniecznością. Obecne koncepcje produkcyjne w branży łożysk tocznych wymagają wysoko wykwalifikowanego personelu, nawet lub szczególnie wtedy, gdy są wysoce zautomatyzowane. Ludzie są potrzebni do obsługi, konfiguracji i optymalizacji.

Ale co się dzieje, gdy ludzie po prostu nie są już dostępni?

Jedną z obserwacji, którą można poczynić na całym świecie, z różnych powodów, jest niedobór personelu. Niezależnie od tego, czy jest to brak szkoleń, konkurencja między firmami, czy po prostu całe pokolenie, które nie chce pracować w tradycyjnym środowisku produkcyjnym, wynik jest taki sam.

Ponieważ problem ten dotyczy nie tylko przemysłu łożyskowego, ale także wszystkich innych branż i sektorów, w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost rozwoju. Autonomiczna produkcja od dawna jest standardem w wielu sektorach przemysłu. Jednak w branży łożysk tocznych wciąż jest ona niewielka lub nie istnieje wcale. To właśnie tutaj środowisko produkcyjne komponentów łożysk tocznych musi nadrobić zaległości, aby pozostać konkurencyjnym w dłuższej perspektywie.

Powodem tego były dotychczas szczególne wymagania branży. Wysoka elastyczność, różnorodność części przy małych rozmiarach i ilościach partii prowadziły do tej pory do konwencjonalnych struktur produkcyjnych. Szczególnie w segmencie łożysk przemysłowych. Mimo dużych inwestycji w automatyzację, automatyzacja niekoniecznie oznacza autonomię. Systemy autonomiczne były również wdrażane w pojedynczych przypadkach, ale zwykle prowadziło to do bardzo złożonych rozwiązań technicznych.

Jeśli spojrzeć nieco dalej niż tylko na środowisko przemysłowe lub produkcję przemysłową, ten megatrend staje się jeszcze wyraźniejszy. Sektor logistyczny przoduje w dziedzinie autonomicznych centrów dystrybucji. Możemy też spojrzeć na rolnictwo, gdzie autonomiczne maszyny żniwne są opracowywane i wykorzystywane od dłuższego czasu. Osiągnięcie tego samego lub nawet więcej przy mniejszej liczbie osób jest wspólnym mianownikiem.


Konsekwentny rozwój odpowiada na megatrend

Supfina Grieshaber jest dostawcą i partnerem rozwojowym dla międzynarodowego przemysłu łożysk tocznych od dziesięcioleci i pomogła ukształtować wiele trendów z przeszłości. Było zatem oczywiste, że Supfina zajmie się również tym tematem. Aby zmapować łańcuch produkcyjny pierścienia łożyska tocznego, proces superfinishingu musi być również zmapowany w sposób autonomiczny. I to właśnie na tym etapie procesu superfinishingu pojawiają się szczególne przeszkody podczas wdrażania. Punktem wyjścia dla Supfina były również istniejące rozwiązania, takie jak sprawdzone serie RacePro i RaceFlex. Chociaż można je stosować bardzo elastycznie, a także mają wysoki stopień automatyzacji, maszyny te są zaprojektowane tak, aby ludzie odgrywali główną rolę. Procesy ustawiania, sekwencje produkcyjne, takie jak wymiana narzędzi i interakcja z systemem sterowania, są zoptymalizowane dla operatora.

Są to maszyny, które pasują do dzisiejszej struktury produkcyjnej, ale nie spełniają wymagań autonomicznego podejścia.

Seria Supfina Race Modular jest zatem nowym dodatkiem do portfolio. W ścisłej współpracy z naszymi klientami, to rozwiązanie systemowe zostało systematycznie opracowane do pracy autonomicznej i bezzałogowej. Wszystkie kluczowe procesy produkcyjne są zautomatyzowane. Zmiana partii lub proces konfiguracji mechanicznej, zmiana narzędzia lub kamienia wykończeniowego w produkcji i klasyczna obsługa komponentów są mapowane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez udziału operatora. Już sama nazwa serii odzwierciedla jej modułową konstrukcję, która umożliwia mapowanie szerokiego zakresu funkcji. To z kolei odpowiada zróżnicowanym wymaganiom procesowym w odniesieniu do różnych typów łożysk tocznych. Konfigurację można dostosować do konstrukcji łożysk, takich jak na przykład łożyska walcowe, łożyska stożkowe, łożyska baryłkowe lub łożyska kulkowe, i można ją rozszerzyć w dowolnym momencie w sposób przyszłościowy.

Aby zrealizować wyżej wymienioną funkcjonalność z technicznego punktu widzenia, maszyna jest wyposażona w funkcje, które umożliwiają cały proces w praktyce. Elementy maszyny, takie jak napęd przedmiotu obrabianego, uchwyt bloku, system centrowania i obsługa przedmiotu obrabianego są zaprojektowane z automatycznie uruchamianymi interfejsami. Te i powiązane z nimi elementy mogą być wyjmowane z maszyny i do niej powracać za pomocą 6-osiowego robota. Robot odgrywa zatem centralną rolę w realizacji. Jednak sam robot nie wystarczy. Praktyczne rozwiązanie można stworzyć tylko poprzez połączenie robota i maszyny przetwarzającej w jedną jednostkę.

Wreszcie, co nie mniej ważne, cała komunikacja danych również odgrywa decydującą rolę. Jeśli nie ma operatora, który mógłby wprowadzić dane obrabianego przedmiotu i procesu do sterownika, dane te muszą być przesyłane za pośrednictwem interfejsów do infrastruktury IT.


Znaczenie wykracza daleko poza Superfinish

Jednak dla użytkownika takiego systemu, maszyna Superfinish nie może być postrzegana w oderwaniu od innych. Kluczowa jest interakcja między maszyną, która wykonuje końcowy etap obróbki, a całą linią produkcyjną lub komórką. Co więcej, w planowaniu takiej struktury produkcyjnej należy również uwzględnić procesy operacyjne i logistyczne. Sposób, w jaki obrabiane elementy i narzędzia są udostępniane systemowi, to tylko kilka przykładów kluczowych kwestii, które wykraczają poza samą maszynę.

Patrząc na wszystkie te tematy z dzisiejszej perspektywy, wysoce elastyczna i autonomiczna produkcja łożysk tocznych wydaje się być bardzo długim skokiem w przyszłość. Dla niektórych ten skok będzie wydawał się zbyt daleki. Ale niektóre firmy już wykonały ten gigantyczny skok w przyszłość i pierwsze maszyny z serii Supfina Race Modular zostały już dostarczone.

Podsumowując, pozostaje powiedzieć, że kształtowanie tej zmiany w branży łożysk tocznych wymaga zaangażowania całej branży, w tym powiązanego sektora inżynierii mechanicznej.

Więcej aktualności

Supfina jest Klientem Hero 2024 w systemie CAD Siemens Solid Edge.

Supfina dostarczyła...

"Jako jeden z wiodących dostawców rozwiązań w zakresie wykańczania powierzchni, zespół Supfina zaprezentuje innowację - maszynę do superfiniszu Supfina Fact - zainteresowanym stronom na tegorocznych targach Global Industrie w Lyonie, hala 4 stoisko C156."
"Jako jeden z wiodących dostawców rozwiązań w zakresie obróbki powierzchniowej, zespół Supfina będzie indywidualnie doradzał zainteresowanym we wszystkich kwestiach związanych ze szlifowaniem dwupowierzchniowym na tegorocznych targach Grindtec w Lipsku w hali 5 stoisko E04."
Tak, i to kilka razy!
"Rozwiązania dla precyzyjnej obróbki powierzchni" - to motto stoiska C10 o powierzchni 132 m2 firmy Supfina w hali 10 na targach GrindingHub, które odbędą się w dniach 17-20 maja w Stuttgarcie.

06.12.2021 02:00

Supfina jest doskonała ...
Supfina zdobyła 3 miejsce w tegorocznym konkursie ife Award 2021 "Innovationspreis Losgröße 1+".