Dunkermotoren GmbH
Dunkermotoren GmbH
07.12.2023 01:12
Autonomiczne roboty rolnicze (agroboty) jako sposób na walkę z rosnącym popytem na żywność i niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej na rynku rolnym
Unoszący się kurz z kombajnu wciągającego jęczmień w upalny letni dzień to znajomy obraz, ale co się dzieje, gdy nie ma pracownika, który zebrałby plony? Oczywiste jest, że rosnące zapotrzebowanie na żywność rosnącej populacji, w połączeniu z ciągłym niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej, może być zaspokojone jedynie przez wzrost liczby autonomicznie sterowanych systemów.
Na rynku intralogistycznym temat autonomii był w centrum rozwoju w ciągu ostatnich lat. To know-how można teraz zastosować do automatyzacji powtarzalnych zadań w codziennej pracy w rolnictwie. Dozowanie, chwytanie, regulacja, umieszczanie - wszystkie te zadania są wykonywane zarówno w środowiskach przemysłowych, jak i w rolnictwie. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z granulatem tworzyw sztucznych, nasionami, surowcami czy zbiorami żywności, produkt materialny nie ma znaczenia dla technologii stojącej za aplikacją. W rezultacie istniejące koncepcje automatyki przemysłowej można łatwo przenieść do technologii rolniczej.
To właśnie na tym obszarze firma Dunkermotoren skupiła swoje wysiłki i oferuje wieloletnie doświadczenie. Inteligentne silniki BLDC ze zintegrowaną elektroniką są od wielu lat wykorzystywane do pracy w autonomicznych pojazdach kierowanych w intralogistyce, a teraz mogą być wykorzystywane do realizacji koncepcji inteligentnego rolnictwa z niewielkimi dostosowaniami, aby wytrzymać trudne warunki środowiskowe w rolnictwie.
Podstawa autonomicznych robotów rolniczych
Podstawą autonomicznego wykonywania zadań ruchowych są zdecentralizowane sterowniki i sieci platform opartych na chmurze. Inteligentne silniki elektryczne z interfejsami CANopen lub Ethernet dostarczają kluczowych danych dla ruchu robota. Dzięki zdefiniowanym z wyprzedzeniem parametrom ruchu, analiza tych danych skutkuje pożądaną reakcją robota.
W jakiej sytuacji robot musi wykonać ruch, jechać lub pozycjonować się w określony sposób, jest definiowane za pomocą MotionCode. MotionCode, program sterowania silnikiem firmy Dunkermotoren, steruje robotem i mówi mu, jakie zadania musi wykonać lub w jakiej pozycji się poruszać. Jest on uruchamiany bezpośrednio na zintegrowanej elektronice silnika, która jest wbudowana w obudowę motoreduktora, oszczędzając w ten sposób cenne miejsce w konstrukcji robotów.
Programowanie odbywa się z łatwością w języku C lub może być przejęte bezpośrednio przez specjalistów Dunkermotoren z marki IIoT nexofox. Jeśli używanych jest kilka robotów, nexofox umożliwia również monitorowanie całych flot. W ten sposób można precyzyjnie ocenić tarcie, zużycie, przejechane i zaplanowane trasy. W przypadku planowanej konserwacji można precyzyjnie określić aktualną lokalizację i stan systemu.
Dzięki połączeniu z chmurą i integracji z istniejącymi systemami dostęp do danych jest możliwy zdalnie z dowolnego miejsca.
Możesz skoncentrować się na swojej podstawowej działalności, podczas gdy Dunkermotoren i nexofox zajmą się resztą. W ten sposób wspólnie przyczyniamy się do realizacji nowych koncepcji inteligentnego rolnictwa i upewniamy się, że rosnące zapotrzebowanie na żywność zostanie zaspokojone w przyszłości - pomimo niedoboru wykwalifikowanych pracowników i rosnącej liczby ludności.
Efektywność energetyczna jako dodatkowa korzyść
Wyobraź sobie robota rolniczego lub karmiącego na swojej sieciowej farmie przyszłości. Jak musi wyglądać system pod względem funkcjonalności?
Oprócz autonomii, przyszłościowe koncepcje muszą zajmować mało miejsca i być odporne na trudne warunki środowiskowe w gospodarstwie przez długi czas. Aby spełnić rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej, działanie powinno być również tak energooszczędne, jak to tylko możliwe.
Ponieważ elektronika inteligentnych Dunkermotors jest zintegrowana bezpośrednio z obudową silnika, roboty rolnicze mogą być zaprojektowane tak, aby były szczególnie kompaktowe. Ponadto elektronika przejmuje szeroki zakres monitorowania i oceny danych, co skutkuje wolną mocą obliczeniową całego systemu i oszczędnością energii przy tym samym zakresie funkcji.
Jest jednak jeszcze jedna zaleta: Poprzez zintegrowanie ich z obudową silnika, wrażliwe komponenty elektroniczne są chronione przed wpływami środowiska. Sama obudowa jest wykonana ze stali lub aluminium. Dzięki opcjonalnej powłoce, cały napęd może osiągnąć stopień ochrony do IP69K. Sprawia to, że autonomiczny system idealnie nadaje się do użytku w oborze lub w pracach polowych.
Co nie mniej ważne, silniki elektryczne mają wysoką gęstość mocy, co oznacza, że można stosować małe silniki o wysokiej sprawności. Zmniejsza to zapotrzebowanie robotów rolniczych na energię, umożliwiając im pokonywanie większych odległości i zapewniając rzeczywistą oszczędność kosztów.
Niezależnie od tego, czy chodzi o hodowlę zwierząt, czy o trudne zastosowania polowe - współpracujmy, aby tworzyć solidne i wyznaczające trendy rozwiązania dla rolnictwa.
12.09.2024 01:05
W pełni zintegrowany, ekonomiczny kontroler02.09.2024 00:10
Nowe rozwiązania napędowe dla automatyki przemysłowej22.08.2024 01:00
Bezpieczeństwo zawsze w zasięgu wzrokuBiblioteka bezpieczeństwa SISTEMA dla inteligentnych silników dPro z STO firmy Dunkermoto...
10.06.2024 01:05
Podróżowanie po torach wyścigowych świata z BG 7511.04.2024 02:10
Zamelduj się w przyszłości automatyzacji04.04.2024 01:05
Interclean Amsterdam 2024 - MAE prezentuje najnowsze wydarzeniaOd 14 do 17 maja 2024 r. wystawa Interclean w Amsterdam...