FLUX-GERÄTE GmbH
16.05.2022 01:05
Niezawodne pozyskiwanie surowców do produkcji mydła
Do produkcji mydła, w zależności od receptury, należy dostarczyć różne materiały podstawowe do automatycznego dalszego przetwarzania. Paleta obejmuje zarówno oleje o lekkiej konsystencji lub bazy zapachowe, jak i półstałe tłuszcze i zawiesiny barwników oraz twarde woski. Po zakończeniu produkcji konieczne jest usunięcie pozostałości, niekiedy żrących i ściernych. Modułowe i wytrzymałe pompy bębnowe i pneumatyczne pompy membranowe są odpowiednie do wszystkich tych zastosowań, ponieważ łagodnie i niezawodnie przenoszą różnorodne media.
Obecnie zdecydowana większość odmian mydła produkowana jest według specjalnych receptur z wielu pojedynczych składników. Zaczyna się to od wyboru surowców do właściwego procesu zmydlania, a kończy na dodatkach, takich jak substancje pielęgnacyjne, pasty barwiące lub woski, a nawet składniki zapachowe. Wszystkie składniki mają różne właściwości pod względem lepkości, charakterystyki chemicznej lub temperatury zapłonu. Niemniej jednak muszą być one w sposób niezawodny i bezpieczny wprowadzane do automatycznej produkcji z pojemników dostawczych. Grupa Kappus, tradycyjne przedsiębiorstwo założone w 1848 roku, produkuje rocznie 20 000 ton mydła podstawowego. W tym celu firma polega na sprawdzonych pompach tłoczących Flux do produkcji mydła w postaci stałej w zakładzie w Heitersheim, ponieważ modułowa konstrukcja pompy i napędu pozwala w każdej chwili skonfigurować właściwą konfigurację pompy dla danego medium.
Elastyczne pompy transportują różnorodne surowce
Nowoczesna produkcja mydła jest w dużej mierze zautomatyzowana i polega na mieszaniu poszczególnych składników do pożądanego produktu wyjściowego zgodnie ze specyfikacją. W tym celu odpowiednie surowce i dodatki, które są dostarczane w różnych pojemnikach, muszą być przeniesione do zbiorników produkcyjnych. Pomimo różnorodności substancji, u producenta mydła w Heitersheim stosowane są tylko trzy różne modele pomp. Ulrich Kneip, dyrektor ds. technologii w firmie Kappus, wyjaśnia dlaczego: "Dwie pompy beczkowe typu F 430 S i FP 42 4S oraz pneumatyczna pompa membranowa FDM 25 S/ TT ze stali nierdzewnej zapewniają nam wymaganą przepustowość dla wszystkich substancji używanych w produkcji, a tym samym drastycznie zmniejszają nakłady na magazynowanie części zamiennych, instrukcje obsługi i pompy rezerwowe. Dzięki modułowej konstrukcji samej pompy i silnika napędowego można w razie potrzeby szybko wymieniać części. Na przykład zwykły napęd można w razie potrzeby szybko wymienić na model w wykonaniu przeciwwybuchowym lub zastosować mocniejszy silnik do cieczy o dużej lepkości, aby uzyskać żądane natężenie przepływu. Oprócz łatwej wymiany silnika, zaletą nie do przecenienia jest również szybki demontaż do czyszczenia, co pozwala elastycznie reagować na zmiany komponentów produktu."
Zaawansowana technologiapomp
W systemie modułowym dostępne są napędy pomp, począwszy od prostych silników komutatorowych, poprzez silniki bezszczotkowe zapewniające praktycznie bezzużyciową pracę ciągłą, aż po motoreduktory trójfazowe lub napęd na sprężone powietrze. Na życzenie silniki mogą być również dostarczane z regulacją prędkości, np. w celu płynnej regulacji natężenia przepływu w dowolnym momencie. Wszystkie napędy umieszcza się na wale napędowym w obu agregatach pompowych i dokręca tylko jedną nakrętką. Dzięki temu można je łatwo i szybko wymieniać na stronie
. W zależności od modelu pompy, medium i napędu, z napędami elektrycznymi można uzyskać wydajność do 220 l/min przy ciśnieniu do ok. 26 mWS (ok. 2,6 bara). Silnik pneumatyczny osiąga wydajność ok. 240 l/min przy ciśnieniu 30 mWS (ok. 3 bar). Geometria zasysania modelu FP 425 została zaprojektowana z myślą o małych ilościach resztek i umożliwia np. opróżnianie beczek w ponad 99%, czyli prawie całkowicie. W przypadku produkcji mydła sprawdziły się przede wszystkim dwa modele pomp: model F 430 S z uszczelnieniem mechanicznym wału napędowego oraz wersja bezuszczelnieniowa typu FP 424 S ze specjalnie zaprojektowaną prowadnicą wału. Wszystkie pompy stosowane w firmie Kappus przy produkcji mydła są wykonane ze stali nierdzewnej o specjalnej długości 1500 mm (standardowa długość wynosi 1200 mm dla pojemników IBC), dzięki czemu mogą być stosowane uniwersalnie. W razie potrzeby stosuje się również materiały takie jak polipropylen, polifluorek winylidenu, np. w przypadku specjalnych mediów żrących lub korozyjnych.
Długi okres eksploatacji
W obu pompach zewnętrzna rura tłoczna obejmuje wewnętrzną rurę prowadzącą wał napędowy. Dobre, gładko pracujące łożysko wału napędowego jest ważne dla działania pompy. W tym przypadku specjaliści od pomp stosują dwa różne podejścia, w zależności od medium: W modelu z uszczelnieniem mechanicznym uszczelnia ono rurę prowadzącą z wałem u dołu, bezpośrednio przy pompie, przed wnikaniem medium. Sam wał jest podparty i prowadzony w kilku łożyskach ślizgowych umieszczonych w rurze wewnętrznej. Umożliwia to na przykład pompowanie wosku podgrzanego do temperatury 85 °C w celu zmniejszenia jego lepkości. Natomiast model bezuszczelkowy działa w oparciu o spiralne łożysko prowadzące w rurze wewnętrznej, znajdujące się mniej więcej pośrodku wału. Podczas pracy urządzenie to transportuje penetrujący czynnik z powrotem do otworu, podobnie jak śruba Archimedesa. Dzięki temu ta konstrukcja jest szczególnie odpowiednia dla płynów o niskiej lepkości, nawet agresywnych i szybko płynących, które nie twardnieją ani nie krystalizują się. Taka konstrukcja zapobiega powstawaniu niepożądanych osadów wewnątrz pompy, co znacznie wydłuża jej żywotność. Oba modele pomp można łatwo rozłożyć na poszczególne elementy, co ułatwia ich czyszczenie.
Pompa membranowa przejmuje utylizację
. Z kolei do przygotowania ługu wymagane są inne właściwości pompy. Z tego powodu zastosowano wytrzymałą pompę membranową ze stali nierdzewnej z napędem pneumatycznym o wydajności do 178 l/min przy ciśnieniu tłoczenia 8 barów. Pompuje on ciecz odpadową ze studzienki zbiorczej do zbiornika pośredniego w celu jej oczyszczenia. Ponieważ pompa bez problemu radzi sobie nawet z cząstkami o właściwościach ściernych, idealnie nadaje się do usuwania odpadów. Bezpieczna pompa pracująca na sucho jest samozasysająca i nie przeszkadza jej nawet zalanie.
Bezolejowy tryb pracy pozwala na wykorzystanie go nie tylko w produkcji mydła, ale także w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym, a także w zastosowaniach związanych ze ściekami, gnojowicą, wybielaczami chlorowymi, środkami czyszczącymi itp. W zależności od zastosowania, pompa jest wykonana z aluminium, stali nierdzewnej, PP lub polifluorku winylidenu. Pomimo różnorodności substancji pompowanych przy produkcji mydła, do pompowania produkcyjnego wystarczą tylko trzy uniwersalne pompy i kilka modeli silników. Modułowa budowa pozwala na skonfigurowanie systemu
w taki sposób, aby gotowa pompa była odpowiednia do pompowanego materiału. Koszty konserwacji, zapasów części zamiennych oraz, co nie mniej ważne, koszty administracyjne, np. niezbędnych instrukcji obsługi, są ograniczone do minimum.
27.11.2023 01:05
FLUX-GERÄTE GMBH została uznana za oficjalną firmę KLIMAfitCo to jest KLIMAfit?
Dzięki KLIMAfit - projektowi zgodnemu z wytycznymi fin...
22.11.2023 09:00
Flux Pumps na Brau Beviale01.06.2023 01:55
Pompy strumieniowe na targach SUR/FIN NASF w USASUR/FIN NASF
Cleveland, Ohio/USA Wystawca: FLUX Pumps Corporation USA
12.04.2023 11:00
FLUX - pracodawca przyszłości