Wałki z gwintem krzyżowym Znajdź producentów online

1 Wałki z gwintem krzyżowym
Eksporterzy
1 Wałki z gwintem krzyżowym
Producenci

Wałki z gwintem krzyżowym Dostawcy (1)

Producenci   Niemcy   na całym świecie
Produkty: Wałki z gwintem krzyżowym, Pomiar zużycia, Ślimaki dozujące, Rotory dla pomp, Wrzeciona gwintowane, Wrzeciona z gwintem trapezowym
Dostawa z
 
Dostawa do
 
Rodzaj działalności
 
Certyfikacja

Struktura wrzeciona z gwintem krzyżowym

Wrzeciona poprzeczne należą do znanych technologii szpuli linowej. Jako wysoko rozwinięta metoda mechaniczna, składają się one z wielowarstwowej szpuli linowej na bębnie linowym. Na bębnie linowym są one prowadzone w precyzyjnie uporządkowanej geometrii w wielu warstwach na siebie.

Prowadnica liny jest wytwarzana przez specjalny rowek na wale. Rowki te są zazwyczaj wyfrezowane w wale i odpowiadają poprzecznemu przebiegowi wokół wału, przy czym jeden z rowków jest obracany w lewo, a drugi w prawo. Wrzeciono krzyżowe zawdzięcza swoją nazwę temu przebiegowi rowków.

Wyfrezowane rowki zabezpieczają pozycję liny po nawinięciu jej na bęben. Rowki liny biegną równolegle do zewnętrznych kół pasowych, tzw. obszar równoległy. Podczas szpulowania, przy przejściu z warstwy na warstwę, za pomocą wypełniaczy końcowych, zapewniona jest pożądana geometria. Dzięki piramidalnej konstrukcji liny w obszarze równoległym można uzyskać stały i niezwykle stabilny wzór szpuli od początku do końca.

Wielowarstwowy system szpuli liny wrzeciona uzupełniony jest napędem koła zębatego w przypadku wrzeciona o przekroju poprzecznym. Koło łańcuchowe napędza wał, po którym lina jest prowadzona od kołnierza do kołnierza przez koło pasowe.

Zastosowanie technologii mechanicznej

Zasada uporządkowanych bębnów linowych jest stosowana od 1937 roku. Ze względu na szczególnie duży przesył energii elektrycznej jest on często wykorzystywany w budownictwie, w zakładach produkcji ropy naftowej lub w górnictwie.

Zasada wielowarstwowej szpuli linowej jest sprawdzoną technologią, która z biegiem czasu została przeniesiona do coraz większej liczby obszarów zastosowań dzięki innowacjom, takim jak gwint poprzeczny. Wrzeciono z gwintem krzyżowym jest idealne do stosowania w obszarach, w których liny stalowe o długich odcinkach muszą być nawijane szybko i jak najbardziej płynnie.

Ze względu na nawijanie kilku warstw leżących jedna nad drugą, jest on również popularny wśród dźwigów i systemów przenośnikowych w przemyśle budowlanym, ale także do załadunku statków.

Szczególnie w przemyśle morskim wciągarki wyciągarkowe są stosowane do nawijania ciężkich i długich wiązek kabli na bęben linowy w sposób jak najbardziej efektywny. Dzięki równomiernemu prowadzeniu przewodu od kołnierza do kołnierza dzięki wrzecionu poprzeczno-gwintowanemu możliwe jest zsynchronizowane zsynchronizowanie kilku warstw.

Zalety uzwojenia poprzecznego

Frezowany rowek wrzeciona poprzecznego znacznie zmniejsza zużycie liny w porównaniu z innymi wrzecionami przemysłowymi. Wielowarstwowa szpulacja umożliwia optymalne rozłożenie obciążenia na poszczególne warstwy, a mechaniczne prowadzenie liny do zamierzonej geometrii bębna zapobiega przecięciu lub zgnieceniu liny, zapobiegając w ten sposób jej nadmiernemu zużyciu. Dzięki temu lina może wytrzymać od trzech do pięciu razy dłużej niż inne konwencjonalne wrzeciona.

System wielowarstwowy umożliwia również zwijanie szczególnie długich lin przy stosunkowo małych bębnach. Wielowarstwowa szpulacja umożliwia zwijanie liny do mniejszej średnicy bębna w celu zaoszczędzenia miejsca. Jest to szczególnie praktyczne w zastosowaniach, w których należy jak najefektywniej wykorzystać dostępną przestrzeń, a zmniejszenie rozmiaru bębna linowego pozwala zaoszczędzić koszty. Oprócz oszczędności miejsca dzięki mniejszemu bębenkowi linowemu można również zaoszczędzić znaczną ilość materiału i obniżyć koszty materiałowe. Ponadto, ze względu na mniejszą ilość materiału, zazwyczaj oszczędza się na wadze, co może być konieczne dla wielu różnych zastosowań i jest interesujące dla nowych zastosowań.