Katalog

Irlbacher Blickpunkt Glas GmbH

Irlbacher Blickpunkt Glas GmbH

  • DIN ISO 9001:2015
  • DIN ISO 50001:2018

Irlbacher Blickpunkt Glas GmbH

  • DIN ISO 9001:2015
  • DIN ISO 50001:2018

23.09.2022 00:09

Szkło jako materiał nośny dla elementów elektronicznych

Po co komu płytki drukowane, skoro można drukować elektronikę również na szkle? Grupa Irlbacher od ponad 80 lat zajmuje się obróbką szkła specjalnego dla różnych branż. Dzięki opatentowanej technologii Impatouch firma z Schönsee udowadnia w różnych zastosowaniach, że tylna strona szkła może być wykorzystana jako nośnik obwodów i że elektronika może być montowana bezpośrednio na szkle

Rodzinna grupa przedsiębiorstw Irlbacher, założona w 1935 roku w Schönsee
w Górnym Palatynacie, jest obecnie światowym specjalistą w dziedzinie technologii szkła.

Na dziesięciu hektarach ponad 600 pracowników przetwarza z najwyższą precyzją ponad 50 rodzajów szkła - do higienicznych interfejsów HMI, szlachetnego oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, stylowych wkładów kominkowychstylowych pieców, estetycznej techniki budowlanej, funkcjonalnych obiektów sanitarnych lub z mikrometrową precyzją dla przemysłu przetwórczego. Firma, której udział w eksporcie wynosi ponad 40 procent, dostarcza towar do ponad 50 krajów świata. Firma Irlbacher już dawno stała się dostawcą rozwiązań dla kompleksowych, szklanych podzespołów. Podstawą jest własny zestaw rozwiązań modułowych, składający się z kilkunastu zaawansowanych platform technologicznych.

Od dostawcy szkła do elektroniki na szk le

Własny rozwój elektroniki rozpoczął się w październiku 2007 r. Ośmioosobowy zespół pracowników zajmujących się rozwojem sprzętu i oprogramowania oraz projektowaniem obwodów, kierowany przez Andreasa Bodensteinera, tworzy "szklaną elektronikę" jutra, ponieważ podłoże jest złożone.
Firma już dawno temu rozwinęła się z dostawcy części szklanych do dostawcy rozwiązań systemowych.
Günther Irlbacher, dyrektor zarządzający w czwartym pokoleniu, aż kipi od pomysłów: "Fronty wykonane ze szkła po prostu wyglądają z klasą, są bardziej odporne na zarysowania niż plexi i oznaczają wysoką wartość.

Ale za przednim panelem sprawy się komplikowały: czujniki musiały zostać przymocowane i okablowane, dodatkowa płytka drukowana do przetwarzania sygnału wymagała rozwiązania montażowego, a ochrona EMC nie była do końca bezproblemowa."Irlbacher udowadnia swoją linią produktów Impatouch, że jest to znacznie prostsze, tańsze, a także bardziej przyjazne dla środowiska: czujniki i przewodniki są drukowane bezpośrednio na szkle - nie ma potrzeby stosowania płytki drukowanej, a problemy EMC na przewodach czujników dotykowych nie występują nawet ze względu na zasadę działania.

Szkło staje się płytką drukowaną

Proces ten jest właściwie dość prosty.
Szkło jako element konstrukcyjny służy również jako materiał nośny dla wszystkich elementów elektronicznych. Elementy czujników pojemnościowych i ścieżki przewodzące są nadrukowane metodą sitodruku bezpośrednio na tylnej stronie szklanego panelu przedniego Impatouch; szkło staje się w ten sposób płytką drukowaną. Ponieważ ścieżki przewodzące znajdują się za warstwą projektową, nie są widoczne z zewnątrz
. Następnie wypala się nadrukowane przewodniki i warstwę projektową, przekształcając jednocześnie szkło w bezpieczne szkło hartowane.