Przenośniki do wyrobów sypkich Znajdź producentów online

3 Przenośniki do wyrobów sypkich
Eksporterzy
3 Przenośniki do wyrobów sypkich
Producenci

Przenośniki do wyrobów sypkich Dostawcy (3)

Producenci   Szwecja   na całym świecie
Produkty: Przenośniki do wyrobów sypkich, Rynna wstrząsowa, Młyny młotkowe, Korowarki, Maszyny do rozdrabniania drewna, Przenośniki (transportery) spiralne
Producenci   Niemcy   na całym świecie
Produkty: Przenośniki do wyrobów sypkich, Maszyny do rozdrabniania drewna, Przenośniki (transportery) spiralne, Rębaki, Przenosniki lancuchowe
Producenci   Niemcy   na całym świecie
Produkty: Przenośniki do wyrobów sypkich, Urządzenia odpylające, Urządzenia do transportu bliskiego produktów, Urządzenia browarne, Chłodnie dla ziarna
Dostawa z
 
Dostawa do
 
Rodzaj działalności
 
Certyfikacja

Przenośnik materiałów sypkich

Przenośniki materiałów masowych to seria taśm transportowych, które różnią się w zależności od rodzaju transportowanego materiału i obszaru zastosowania. Są to również taśmy przenośnikowe, przenośniki taśmowe lub przenośniki taśmowe. Na tych przenośnikach można przewozić pojedyncze towary (towary jednostkowe), jak również materiały sypkie, takie jak piasek (towary luzem).

W przemyśle są one najczęściej wykorzystywane do produkcji (przemysł motoryzacyjny). Przenośniki materiałów masowych pracują zarówno pod ziemią (górnictwo), jak i nad ziemią, na krótkich lub długich dystansach i są zawsze w ciągłym użytkowaniu. Wszystkie te przenośniki łączy to, że są bardzo wydajne, przyjazne dla środowiska i niezwykle wydajne. Taśmy przenośnikowe są dostępne na wielu stacjach i lotniskach. Ludzie stoją na przenośniku taśmowym i są przewożeni jak w supermarkecie. Schody ruchome i bieżnie działają na podobnej zasadzie. Jednak zamiast towarów przewozi się ludzi.

Jak działa ta technologia przenośników?

Kilka bębnów jest napędzanych tarciem. Przenośniki materiałów masowych składają się zasadniczo z nośnej konstrukcji stalowej, łożysk tocznych oraz urządzenia napinającego i napędowego. Napęd składa się z łożysk, silnika, przekładni oraz, w zależności od systemu, z lub bez dodatkowego sprzęgła. Dwie wersje są dostępne jako stacje napinające. Stacja napinająca ciężar lub stacja napinająca wrzeciona z wózkiem napinającym lub bez wózka napinającego są zróżnicowane w zależności od wymagań.

Stacja żywienia to obszar, w którym materiał dociera do przenośnika taśmowego. Stacja rozładunkowa jest wyposażona w zbiornik transferowy. Tutaj odbywa się "rozładunek". Zgarniacze, zgarniacze wewnętrzne lub zgarniacze wstępne zapewniają, że nic nie przykleja się do taśmy przenośnika. Jest to szczególnie ważne w przypadku przenośników materiałów sypkich. Pozostałe resztki mogą zakłócać przepływ materiału. Obniżają one również jakość transportowanego materiału. Każdy system przenośników musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia zabezpieczające, takie jak czujniki niewspółosiowości taśmy, czujniki prędkości obrotowej lub liny do rozrywania.

Jakie są inne rodzaje przenośników?

Przenośniki taśmowe są zaprojektowane w taki sposób, że mogą być przenoszone w dwóch kierunkach i dlatego są również określane jako taśmy zwrotne. Najdłuższy pas tego typu transportuje fosforany z Bou Craa do wybrzeża Atlantyku (Sahara Zachodnia). Przenośniki korytkowe są lekko nachylone lub poziome i w sposób ciągły usuwają kawałek lub materiał sypki. Bęben ugięcia i napędu prowadzi bezstopniowo obracający się gumowy pasek. Służy to jako element ciągnący i wspierający. Przenośniki taśmowe fartuchowe są mechanicznymi przenośnikami ciągłymi. Zamiast taśmy stosowane są pudła, koryta, koryta, płyty i pręty. Przenośniki ślimakowe oparte są na zasadzie ślimaka Archimedesa. Przenośnik ślimakowy leży w rynnie i jest napędzany silnikiem. Towary luzem transportowane są w ten sposób na odległość ponad 60 metrów. Systemy są bardzo podatne na zużycie. Wysokie ciężary, praca ciągła oraz towary (piasek, żwir, kamień kruszony itp.), które powodują duże ścieranie, mają negatywny wpływ na systemy przenośników.

Zalety i wady tej technologii przenośników:

Wysoce ścierne i gorące materiały powodują duże zużycie taśm transportowych. Sekcje przenośnika muszą być ustawione w linii prostej. Kąt nachylenia systemu przenośnika można zmienić. Jest to jednak możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Pyłoszczelna praca jest możliwa tylko dzięki stałej konserwacji i dodatkowym mechanicznym modernizacjom.

Jakie są zalety tego systemu przenośników?

Przy prawidłowym użytkowaniu i regularnej konserwacji zagwarantowana jest ciągła praca. Dzięki temu materiały sypkie mogą być przemieszczane bardzo dobrze na większych odległościach bez przerw. Są one zazwyczaj ciężkie i niezbyt łatwe do transportu. Jest to również niezwykle ekonomiczna metoda transportu materiałów sypkich. Taśmy są łatwe w montażu i czyszczeniu.

Jakie są wymagania dla producentów i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim zależy to od tego, który materiał sypki ma być transportowany. Ważną rolę odgrywa również waga. Czy zakład ma być przeniesiony czy stacjonarny? Jakie ilości są transportowane codziennie? Czy to produkt na zamówienie? Warto zastanowić się nad używanymi przenośnikami materiałów sypkich. Są one dostępne u różnych dealerów i dealerów specjalistycznych, jak również oczywiście online. Ponieważ są one sprawdzane i serwisowane przed sprzedażą, mają niezbędną gwarancję. Zakup online jest już dziś powszechną praktyką.