Katalog

KARL MAYER Holding GmbH & Co. KG

KARL MAYER Holding GmbH & Co. KG

KARL MAYER Holding GmbH & Co. KG

19.06.2022 01:06

Sukces sprzedażowy rozwiązania zwiększającego wydajność przygotowania osnowy

Lotustex Textile inwestuje w pierwszy system LINK-MATIC® firmy KARL MAYER do automatycznej zmiany partii barwników indygo PRODYE®-S slasher

Firma KARL MAYER wprowadziła na rynek swój pierwszy system LINK-MATIC®. To zaawansowane rozwiązanie w zakresie automatyzacji znacznie upraszcza zmianę partii na maszynach indygo i maszynach sortujących, zwiększając tym samym wydajność. W zależności od liczby zmian partii w ciągu dnia możliwy jest wzrost nawet o 30%.

Ponadto powstaje mniej odpadów przędzy. W przypadku farbiarni indygo można zaoszczędzić do 600 m bezużytecznego materiału przędzy w każdej partii, a jednocześnie wymaga to mniejszej siły roboczej. Podczas zmiany partii tylko jeden operator musi przygotować belki osnowy do wejścia do maszyny. W pełni automatyczny zespół węzłowy łączy przędze osnowy nowej partii z przędzami partii właśnie zakończonej.

Firma Lotustex Textile dostrzegła wszystkie te zalety dla siebie. Ten egipski producent dżinsów, który powstał dopiero w 2019 roku, był pierwszą firmą, która w ostatnich miesiącach zainwestowała w innowacyjny system LINK-MATIC®, aby zoptymalizować wydajność swojej maszyny sortującej PRODYE®-S. Szczególnie w przypadku swojej działalności w sektorze mody Lotustex Textile oczekuje znacznie większej elastyczności i redukcji kosztów. Termin dostawy nowego nabytku to listopad 2022 roku.

Procesy ciągłe z LINK-MATIC®

LINK-MATIC® umożliwia automatyzację zmiany partii na maszynach PRODYE®-S i PROSIZE® za pomocą dwóch podsystemów. Pierwszy podsystem koncentruje się na podawaniu arkuszy przędzy z nowej partii z belek osnowy do wejścia maszyny. Materiał przędzy jest prowadzony do miejsca przeznaczenia w dolnej części ramy belki osnowy. Wcześniej musiał być nawlekany ręcznie, zwykle przez dwóch wykwalifikowanych pracowników, pod dolną pokrywą. Ten długotrwały i skomplikowany proces powodował powstawanie dużej ilości odpadów i licznych źródeł błędów.

Dzięki nowemu rozwiązaniu tylko jeden operator mocuje przędze osnowy belki osnowowej w jednorodnym rozkładzie za pomocą zacisku na długości belki. Następnie prowadzi zacisk w dół i zaczepia go o łańcuch transportowy po każdej stronie. Łańcuchy obiegowe zajmują się transportem do maszyny. Oszczędność czasu jest ogromna. Co więcej, jakość jest odpowiednia. Przędza jest prowadzona do maszyny z równomiernym, stałym naprężeniem. Tutaj drugi system dzielący obcina przędze osnowy gotowej partii na wejściu i zawiązuje węzły na przędzach osnowy nowej partii - każde z nich z wysoką precyzją i w pełni automatycznie. W ten sposób rzeczywista zmiana partii może być skrócona do 90 sekund. To, co wydaje się tak proste, jest wynikiem precyzyjnego współdziałania dobrze przemyślanych komponentów, takich jak urządzenie zaciskające do formowania sznurka przed wiązaniem węzłów oraz rozwiązanie pneumatyczne do zasysania końcówek przędzy.

Nowy system LINK-MATIC® może w pełni rozwinąć swój potencjał w połączeniu z ruchomym kołowrotkiem.

Więcej aktualności

14.06.2022 00:00

Naturalnie zrównoważony
Zrównoważone rozwiązania dla wzmocnień kompozytowych i premiera wystawy STOLL - KARL MAYER - dwie najważniejsze atrakcje na JEC World, 03.-05.05.2022 w Paryżu