Katalog

KULLEN-KOTI GmbH

KULLEN-KOTI GmbH

  • DIN EN ISO 9001:2015
  • DIN EN ISO 14001

KULLEN-KOTI GmbH

  • DIN EN ISO 9001:2015
  • DIN EN ISO 14001

09.09.2021 01:09

Z precyzją i wydajnością do okrągłej krawędzi

KULLEN-KOTI prezentuje rozwiązania szczotkowe dla zautomatyzowanego gratowania

Organizatorzy targów DeburringExpo (Karlsruhe), BlechExpo (Stuttgart) i MSV (Brno/Czechy) planują w październiku i listopadzie br. zorganizować swoje targi z uwzględnieniem kompleksowych koncepcji higieny i bezpieczeństwa. Producent szczotek KULLEN-KOTI potwierdził swój udział we wszystkich trzech targach i skoncentruje się na ekspozycji swoich szczotek narzędziowych do w pełni zautomatyzowanego gratowania elementów metalowych i półfabrykatów. Technologiczną atrakcją są szczotki tarczowe, które odgrywają główną rolę w zintegrowanym z procesem zaokrąglaniu wykrojów laserowych lub części tłoczonych.

Obecnie w wielu magazynach narzędziowych nowoczesnych centrów obróbczych można znaleźć wysokowydajne szczotki ścierne do zintegrowanego z procesem gratowania i zaokrąglania. Szczotki tarczowe i szczotki wewnętrzne z portfolio KULLEN-KOTI odgrywają tu wiodącą rolę. Mogą one zostać zaprojektowane dla konkretnego klienta i zastosowania i jako narzędzia ścierne znajdują się często bezpośrednio obok głowic frezarskich i wiertarek szybkobieżnych w magazynach szybkowymiennych w gniazdach produkcyjnych i zrobotyzowanych. Na nadchodzących targach DeburringExpo (12.-14.10.21) i Blechexpo (26.-29.10.21), jak również na MSV (8.-12.11.21) te szczotki techniczne będą stanowiły tematyczne centrum planowanych wystąpień targowych firmy KULLEN-KOTI. Szczególnie dla ekspertów z dziedziny budowy obrabiarek, automatyzacji produkcji i wspomaganej robotami obróbki metali warto dowiedzieć się więcej o tych szczotkach narzędziowych.

Oscylacyjny bieg krawędzi

Obok szeroko stosowanych szczotek walcowych firmy KULLEN-KOTI coraz większe znaczenie w realizacji zintegrowanych procesowo i w pełni zautomatyzowanych rozwiązań w zakresie gratowania mają odlewane szczotki tarczowe i toczone szczotki wewnętrzne. Przy wysoce elastycznej, wszechstronnej obróbce dużych części odlewanych i kutych szczotki tarczowe są stosowane np. jako narzędzia do gratowania dla robotów przemysłowych. Jeśli natomiast wymagane jest specyficzne zaokrąglenie krawędzi prefabrykatów wycinanych laserowo, wykrawanych i wycinanych płomieniowo, optymalnym rozwiązaniem okazują się głowice planetarne w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych, wyposażone w kilka oscylujących i obracających się szczotek tarczowych. W tym miejscu należy szczególnie podkreślić, że szczotki tarczowe KULLEN-KOTI charakteryzują się bardzo gęstym uzębieniem wtopionym głęboko w korpus szczotki, które wykazuje ekstremalną stabilność wymiarową. Umożliwia to nie tylko dużą ilość usuwanego materiału, ale również bardzo precyzyjne, jednorodne i zdefiniowane wykończenie krawędzi.

Toczona precyzja do wnętrz

Podczas gdy odlewane szczotki tarczowe KULLEN-KOTI stosowane są przede wszystkim do obróbki zewnętrznej, to toczone szczotki wewnętrzne firmy sprawdzają się przy odgratowywaniu i wykańczaniu otworów, gwintów wewnętrznych i korpusów pustych w środku. Ponadto zaokrąglanie krawędzi przy wgłębieniach na O-ringi, otworach poprzecznych i innych miejscach przecięcia, jak również czyszczenie gwintów wewnętrznych, należą do głównych obszarów zastosowania tych szczotek ściernych. W wielu miejscach szczotki wewnętrzne o przekroju cylindrycznym, stożkowym lub schodkowym są standardowym wyposażeniem wieloosiowych robotów przegubowych w wysoko zautomatyzowanych liniach produkcyjnych przemysłu samochodowego.

Idealne rozwiązanie szczotkowe do gratowania

Zasadniczo wszystkie szczotki ścierne KULLEN-KOTI są tak skonstruowane, że podczas zintegrowanego procesowo gratowania i zaokrąglania zapewniają stałą jakość przez długi czas pracy. Ważnym warunkiem jest tu optymalne dopasowanie szczotek tarczowych i wewnętrznych do konkretnego zastosowania. Należy przy tym uwzględnić m.in. geometrię i materiał obrabianych elementów oraz odpowiednio dopasować materiał wypełniający, jak również wielkość i rodzaj ziarna ściernego. Połączenie włókien poliamidowych z osadzonym ziarnem ściernym z węglika krzemu, korundu szlachetnego lub diamentu sprawdziło się już wielokrotnie w technologii gratowania. Ponadto, docelowe czasy cykli i specjalne warunki obróbki czołowej lub obwodowej mają duży wpływ na wybór szczotki ściernej. W zależności od zastosowania, szczotka druciana z udarowym ścieraniem może również wykazać lepszy wynik gratowania niż szczotka ścierna do szlifowania. Jeśli konstruktor maszyny lub systemu zaangażuje producenta szczotek w fazie rozwoju, parametry techniczne centrum obróbczego lub gniazda produkcyjnego mogą być bezpośrednio uwzględnione w specyficznej konstrukcji wymaganych szczotek narzędziowych.

Zastosowanie odpowiednich szczotek do gratowania otwiera użytkownikowi duże możliwości optymalizacji procesów w ramach zintegrowanej, w pełni zautomatyzowanej obróbki metalu. Już sam fakt, że element jest obrabiany bezpośrednio w centrum obróbczym lub w celi zrobotyzowanej blisko ostatecznego konturu - tzn. nie jest wymagana żadna dodatkowa obróbka mechaniczna - może oznaczać ogromny skok wydajności. Nie należy również zapominać o zaletach związanych z bezpieczeństwem pracy, ponieważ dzięki zintegrowanemu z procesem gratowaniu szczotkowemu całkowicie wyeliminowane zostaje ryzyko skaleczeń typowe dla gratowania ręcznego.

Więcej aktualności

Ukierunkowane rozwiązania do bardzo dokładnego szlifowania i zaokrąglania krawędzi

Szczotki techniczne są od wielu lat częścią podstawowego wyposażenia wielu maszyn i systemów do obróbki drewna. Są one stosowane w wielu różnych wersjach i rozmiarach.

Nasze rolki transportowe do pieców są wyposażone w specjalne wykończenia z drutu, kt&oacut...

Gratowanie szczotkowe jest uważane za jedną z najbardziej elastycznych i niekiedy najbardziej eko...

KULLEN-KOTI zaprezentuje swoje rolki transportowe do pieców na targach Aluminium 2022 Rolki transportowe do pieców KULLEN-KOTI są wyposażone w specjalne wykończenia z drutu, które są odporne na temperaturę do 1200 °C. Są one stosowane na całym świecie w poziomych liniach zakładów obróbki cieplnej. Znajdują one zastosowanie na całym świecie w poziomych liniach zakładów obróbki cieplnej, gdzie umożliwiają precyzyjny i przyjazny dla powierzchni transport płyt i arkuszy aluminiowych. Na tegorocznych targach ALUMINIUM w Düsseldorfie firma KULLEN-KOTI zaprezentuje ten wyjątkowy rodzaj szczotek i udzieli informacji o licznych możliwościach ich indywidualnego dopasowania. Firmę można znaleźć w hali 7A na stoisku D30.
KULLEN-KOTI dostarcza systemy szczotek dla wielu branż w budownictwie