Maschinenfabrik Berthold Hermle AG
Industriestrasse 8-12
78559 Gosheim
Niemcy
Elastyczny system obsługi HS flex – - Maschinenfabrik Berthold Hermle AG

stworzony przez Hermle system automatyzacyjny do wielu modeli maszyn

System obsługi HS flex to kolejny efekt niemal 20-letniego zaangażowania Hermle AG w dziedzinie automatyzacji swoich centrów obróbczych. Na rynku pojawia się oto wydajny, kompaktowy i atrakcyjny cenowo system automatyzacji produkcji. Choć system nie został jeszcze oficjalnie zaprezentowany, sprzedano już kilka egzemplarzy, co wyraźnie podkreśla ekonomiczność dzięki automatyzacji.

System obsługi HS flex może współpracować zarówno z 3-osiowymi i 5-osiowymi centrami obróbczymi serii Performance Line (C 250 i C 400), jak i modelami serii High Performance Line (C 12, C 22, C 32 do C 42).

System obsługi HS flex składa się z kilku modułów, które są dostarczane i montowane jako kompletna jednostka. Jedynie moduły magazynu przedmiotów obrabianych są montowane i ustawiane na miejscu. Jako że wszystkie centra obróbcze Hermle są dostarczane również w stanie zmontowanym i gotowym do użycia, cała instalacja odbywa się błyskawicznie, a użytkownik może szybko rozpocząć obróbkę.

Płaskie łoże kompozytowe, po którym poruszają się trzy osie manipulatora, oferuje ergonomiczny i wygodny dostęp dla operatora. Obie pary drzwi, stosowane już z powodzeniem w systemach robotów Hermle, mają podwójną funkcję. Przy wymianie obrabianych przedmiotów uniemożliwiają dostęp dla operatora, a podczas obróbki przedmiotu pozwalają na wgląd do komory roboczej, uniemożliwiając jednocześnie dostęp do manipulatora.

Osie obrotowe, podnoszone i liniowe manipulatora umożliwiają precyzyjne przenoszenie obrabianych przedmiotów wraz z paletą o masie do 450 kg pomiędzy miejscem uzbrajania, modułami magazynu a komorą roboczą centrum obróbczego. System nadaje się do palet o wymiarach do 500 x 400 mm. Aby zredukować możliwe źródła błędu operatora, już na miejscu uzbrajania kontrolowana jest maksymalna wysokość obrabianego przedmiotu, dzięki czemu do maszyny nie trafiają przedmioty o zbyt dużych wymiarach.

Szczególną uwagę poświęcono również modułom magazynu. W wersji standardowej jest zamontowany jeden moduł, a opcjonalnie możliwy jest montaż drugiego modułu. Moduły mają konstrukcję regałową i oferują maksymalną indywidualizację doboru palet i obrabianych przedmiotów. Można zamówić maks. cztery półki mieszczące łącznie w każdym module do 20 miejsc paletowych. W ten sposób przy użyciu dwóch modułów magazynowych do dyspozycji jest maks. 40 miejsc paletowych. Stworzony przez firmę Hermle generator magazynu, który sprawdza zarówno dopuszczaną masę, jak i wymiary (ponieważ są możliwe różne modele maszyn), umożliwia łatwe i szybkie skonfigurowanie magazynu.

System HS flex jest sterowany i zarządzany podobnie jak zmieniacze palet i system robota RS 05 za pomocą komfortowego systemu Hermle "Automation Control System", w skrócie HACS. System HACS umożliwia inteligentne zarządzanie zleceniami. Oprogramowanie obsługiwane intuicyjnie za pomocą panelu dotykowego asystuje operatorowi przy codziennej pracy. Dzięki czytelnemu widokowi zleceń i prezentacji niezbędnych operacji obsługowych można zredukować uwarunkowane organizacyjnie przestoje maszyny i zmaksymalizować produktywność urządzenia. W połączeniu z systemem informacyjno-monitorującym Hermle, który z dowolnego tabletu, komputera lub smartfonu prezentuje w czasie rzeczywistym stan maszyny, oba narzędzia stanowią ważny element zastosowania centrów obróbczych Hermle zgodnie z filozofią "Przemysłu 4.0".